ایران ترجمه - تاثیر نخ های شنیل تولید شده با الیاف راحت انتخابی بر روی خواص سایشی و خمشی پارچه های حلقوی
به سایت ایران ترجمه خوش آمدید . Welcome To Irantarjome    چهارشنبه 01 فروردين 1397

منوی کاربری

:نام کاربری
:کلمه عبور


عضویت

گروه مقالات

بازکردن | بستن

کاربران آنلاین

کاربران مهمان : 15
کاربر تعداد بازدید

آمار سایت

جزئیات مقاله

تعداد بازدید این مقاله : 886


تاریخ انتشار مقاله :

مدیر گروه / مترجم : مهندس فرزانه نادرپور
کدترجمه: TXT-13-11
گروه: نساجی->خواص و رفتار منسوجات
نام فارسی: تاثیر نخ های شنیل تولید شده با الیاف راحت انتخابی بر روی خواص سایشی و خمشی پارچه های حلقوی
نام انگلیسی: Effect of Chenille Yarns Produced with Selected Comfort Fibres on the Abrasion and Bending Properties of Knitted Fabrics
تعداد صفحات فارسی: 21 تعداد صفحات انگلیسی: 6
قیمت:150,000 ريال سال: 2010 انتشارات: علمي دانشگاهي
مرجع فارسی: کالج مهندسی و معماری دپارتمان مهندسی نساجی دانشگاه یولوداگ، ترکیه
مرجع انگلیسی: Uludag University, Faculty of Engineering and Architecture, Textile Engineering Department, Gorukle, Bursa, Turkey
دسته بندی: مقاله كامل توضیحات:
وب سایت: کشور: ترکیه
کلمات کلیدی: نخ شنیل, الیاف راحت, بامبو, تنسل, مقاومت سایشی, سختی خمشیchenille yarn, comfort fibres, bamboo, tencel, abrasion resistance, bending rigidity:

شرح مقاله:

تاثیر نخ های شنیل تولید شده با الیاف راحت انتخابی بر روی خواص سایشی و خمشی پارچه های حلقوی

 

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

تجربیات

بحث و نتایج

نتیجه گیری

 

چکیده

در این تحقیق تاثیر انواع نخ های مغزی و پرز بر روی رفتار سایشی و خمشی پارچه های حلقوی شنیل بررسی شد. بدین منظور نخ های شنیل مختلفی از هفت نوع نخ خاب (نخ پرز) و دو نخ مغزی با نمره نخ های یکسانی تولید شد. الیاف مختلفی از الیاف نخ خاب که برای تولید نخ های شنیل استفاده شدند عبارتند از: الیاف راحتی (comfort fibers) نظیر تنسل، بامبو، مُدال، دانه سویا و الیاف متداول نظیر ویسکوز و پنبه؛ انواع مختلف نخ مغزی شامل پلی استر ویسکوز بود. مقاومت سایشی پارچه های حلقوی بافته شده از این نخ ها با دستگاه تست سایش مارتنیدل اندازه گیری شد. مطابق با نتایج آنالیزهای آماری انجام شده بر روی مقادیر تجربی، خواص فیزیکی همچون کاهش جرم و ضخامت ناشی از سایش، تحت تاثیر انواع نخ های خاب و مغزی بوده اند. سختی خمشی پارچه در جهت رج و ردیف تحت تاثیر نوع لیف مغزی قرار نگرفتند. خواص سختی خمشی در جهت رج تحت تاثیر نوع لیف پرز قرار داشت این در حالی است که خواص سختی خمشی در جهت ردیف برای نخ های رنگ نشده تحت تاثیر نوع نخ خاب قرار داشت.


کلمات کلیدی: نخ شنیل، الیاف راحت، بامبو، تنسل، مقاومت سایشی، سختی خمشی

 

مقدمه

در صنعت نساجی انواع مختلفی از نخ های فانتزی وجود دارد. دامنه مصرف آنها از رومبلی تا پوشاک، از حمل و نقل تا مبلمان خانگی است. نخ های فانتزی از جمله نخ هایی هستند که در فرآیند تولید آن ها از روش های متداول استفاده نشده است. اصطلاح شنیل به پارچه رومبلی، پارچه دکوراسیون و پوشش های خارجی گفته می شود که از نخ های فانتزی به نام شنیل بافته می شوند. سطح کاملا صاف این نوع پارچه ها را می توان با استفاده ازنخ های شنیل به صورت حجیم، نرم، پرزدار و حالت مخمل گونه تبدیل کرد. استفاده از این نخ ها غالبت سبب افزایش استحکام پارچه صاف می شود.

نخ شنیل شامل نخ خاب و دو نخ مغزی است که بر روی ماشین تابندگی به هم تابیده شده اند و نخ خاب با زوایای مستقیم و نسبت به نخ مغزی قرار گرفته و با طول 1 تا 2 میلیمتر برای تولید پرز بریده می شود. طول خاب (پرز)، نمره و تعداد نخ های خاب، تعداد تغذیه نخ های خاب به نخ مغزی، تعیین کننده نمره نخ شنیل است. شکل 1 نشان دهنده ساختمان پایه نخ شنیل است. نخ های مغزی در بردارنده نخ های خاب است که با استفاده از تاب درون ساختار نخ مستحکم شده است. عامل پیشگیری کننده از جدا شدن نخ های خاب، نیروی اصطکاک مکانیکی میان نخ های مغزی و خاب (پرز) است.

علاوه بر این در فرآیند تولید شنیل، خاب (پرز) در یک جهت معین کج  شده و دچار آرامش یافتگی / استراحت می شود و در نهایت، سر الیاف از نخ بیرون زده می شود. در صورتی که نخ به دلیل اتصال نخ خاب مستحکم شود سطح پرزی شکل نخ ایجاد می شود.

شنیل یک نخ مشکل برای تولید است و در حین تولید باید دقت بیشتری صرف شود. نخ های شنیل دارای تعدادی معایب نظیر حساس بودن به ماشین شستشو و خشک کن چرخان است. همچنین مقاومت سایشی آن کم است. در زمان استفاده از نخ، مقاومت سایشی نخ شنیل مسئله بحراني است چرا که خصوصیت مطلوب در این زمینه رسیدن به احساس مخمل گونه سطح نخ است. هر گونه کنده شدن نخ افکت چه در حین فرآیندهای بیشتر تولید و چه د رحین مصرف نهایی منجر به ظاهر شدن نخ زمینه و ایجاد ظاهری سخت و کم پشت برای نخ می شود.

بر خلاف این حقیقت که نخ های شنیل برای تولید پارچه های خاص، با ارزش افزوده بالا استفاده مي شوند، تحقیقات انجام شده نشان می دهند که مطالعات محدودی در زمینه خواص فیزیکی اغلب نخ ها و پارچه ها انجام شده است. محققان متعددی برای نشان دادن تاثیر ساختار نخ (طول خاب (پرز)، میزان تاب، نوع لیف پرز) بر روی ویژگی های سایشی، فعالیت های پژوهشی مختلفی انجام داده اند. آنها از انواع الیاف متداول برای ارزیابی سایشی استفاده کردند.


ادامه مطلب

مقالات مرتبط

تبلیغات

 • میدان انقلاب تهران
  تعداد بازدید : 5418
 • موسسه انتشارات صانعی
  تعداد بازدید : 4688
 • کتابخانه تخصصی زبان انگلیسی
  تعداد بازدید : 5016
 • گروه تجارت الکترونیک پارسا
  تعداد بازدید : 3300

تبلیغات کاربران