ایران ترجمه - مقاومت سایشی و استحکام کششی پارچه های رو مبلي از جنس نخ های شنیل و ماکاروني
به سایت ایران ترجمه خوش آمدید . Welcome To Irantarjome    چهارشنبه 01 فروردين 1397

منوی کاربری

:نام کاربری
:کلمه عبور


عضویت

گروه مقالات

بازکردن | بستن

کاربران آنلاین

کاربران مهمان : 15
کاربر تعداد بازدید

آمار سایت

جزئیات مقاله

تعداد بازدید این مقاله : 843


تاریخ انتشار مقاله :

مدیر گروه / مترجم : مهندس فرزانه نادرپور
کدترجمه: TXT-13-10
گروه: نساجی->خواص و رفتار منسوجات
نام فارسی: مقاومت سایشی و استحکام کششی پارچه های رو مبلي از جنس نخ های شنیل و ماکاروني
نام انگلیسی: ABRASION RESISTANCE AND TENSILE STRENGTH OF CHENILLE AND MACARONI UPHOLSTERY FABRICS
تعداد صفحات فارسی: 22 تعداد صفحات انگلیسی: 7
قیمت:150,000 ريال سال: 2011 انتشارات: علمي دانشگاهي
مرجع فارسی: دانشگاه گیرسان، آموزشگاه فنی حرفه ای، گیرسان، ترکیه دانشگاه اولوداگ، دپارتمان مهندسی نساجی، بورسا، ترکیه
مرجع انگلیسی: Giresun University, Vocational School, Giresun, Turkey Uludağ University, Department of Textile Engineering, Bursa, Turkey
دسته بندی: مقاله كامل توضیحات:
وب سایت: کشور: ترکیه
کلمات کلیدی: نخ شنیل, نخ ماکارونی, مقاومت سایشی, استحکام, پارچه تاری- پودی رو مبليChenille yarn, Macaroni yarn, Abrasion resistance, Tenacity, Upholstery woven fabric:

شرح مقاله:

مقاومت سایشی و استحکام کششی پارچه های رو مبلي از جنس نخ های شنیل و ماکاروني

 

فهرست مطالب

چکیده

1. مقدمه

2- مواد و روش ها

2-1 ماده اولیه

2-2- روش

3- نتایج

3-1 خواص نخ

3-2. خواص پارچه

3-2-1. مقاومت سایشی پارچه ها

3-2-2. خواص کششی پارچه ها

4- بحث و نتیجه گیری

4-1. تاثیرات ساختار نخ فانتزی

4-2. تاثیرات جنس الیاف مصرفی برای تولید نخ فانتزی

 

چکیده

در این تحقیق، یک مطالعه تجربی برای تعیین تاثیر ساختارهای دو نخ فانتزی (شنیل و ماکارونی) و چهار ماده اولیه متفاوت (آکریلیک، پنبه، پلی استر و ویسکوز) بر روی خواص سایشی و کششی پارچه های تاری- پودی رو مبلی انجام شد. نتایج با استفاده از نرم افزار آماری SPSS ارزیابی شد. تمام نتایج تجربی در محدوده اطمینان حداقل 95% (در سطح معنی دار 5%) ارزیابی شدند. همچنین مقادیر مقاومت سایشی و استحکام نخ های شنیل و ماکاروني نیز اندازه گیری شد. این مقادیر به صورت معناداری تحت تاثیر نوع نخ و ساختار نخ های فانتزی بودند. نخ های ماکارونی نرخ کاهش وزن (%) و مقادیر استحکام بیشتری را نسبت به نخ های شنیل نشان دادند و مقادیر ضخامت پارچه های شنیل از پارچه های با نخ های ماکارونی بیشتر بود. همچنین مقادیر کاهش وزنی 1%، نخ های شنیل از پارچه های ماکارونی بالاتر است. از نتایج حاصل شده دیگر آن است که پارچه ها با نخ های ماکارونی، در مقایسه با پارچه های شنیل، دارای مقادیر تنش بیشتری در نقطه پیشینه اعمال نیرو هستند. نخ های پنبه و پلی استر از سایر نمونه ها کمتر سائیده می شوند. نخ ها و  پارچه های پلی استر دارای بیشترین مقدار استحکام کششی می باشند و نخ ها و پارچه های ویسکوز مقاومت کمتری در برابر سایش دارند.


کلمات کلیدی: نخ شنیل، نخ ماکارونی، مقاومت سایشی، استحکام، پارچه تاری- پودی رو مبلي


1. مقدمه

تنوع در تقاضای مشتری و پیشرفت های تکنولوژیکی منجر به حرکت صنعت نساجی به سمت محصولات جدید شده است. اساسا نخ های فانتزی منجر به ایجاد زیردست غیر معمولی برای پارچه می شوند و در نتيجه دامنه گسترده ای از مصرف دارند. حوزه مبلمان های خانگی و اداری،      حوزه های مهمی برای تولید کنندگان نخ های فانتزی می باشند. یک نخ فانتزی، متشکل از یک سطح مقطع متفاوت و یا ساختاری شامل نخ های چند لا و یا تک لا است و هدف از مصرف این نخ ها افزایش جنبه هنری و ظاهری محصول نهایی با توجه به خواص ظاهری و بافت پارچه است.

مصرف نخ های شنیل و ماکارونی در تولید پارچه رو مبلي بسیار رایج و متداول است. نخ شنیل یک نخ پرز دار است که تولید آن به صورت تجاری از سال 1970 میلادی شروع شد. یک نخ شنیل شامل یک پرز / خاب بریده است که ممکن است شامل الیاف زیادی باشد که از دو نخ به هم تابیده بیرون زده اند. نخ شنیل که دارای جایگاه ویژه ای در نخ های فانتزی است یک نخ پرز دار، نرم و حجیم است. این نخ دارای سطح پرزی همچون مخمل است و با توجه به جهت نور، از درخشندگی قابل تغییری برخوردار است. تحقیقات زیادی بر روی نخ های شنیل انجام شده است که اغلب آنها درباره تاثیرات خواص نخ های خاب/ پرزدار، طول پرز (خاب)، تراکم و تاب نخ شنیل بر روی کاهش پرز  پارچه های حلقوی و تاری – پودی است. Kalaoğlu و Demir (2001)، اثر خواص نخ شنیل بر روی مقاومت سایشی و لغزش دوخت (درز) پارچه های رو مبلي شنیل را شناسائی کردند (6). آنها به این نتیجه رسیدند که نوع نخ، تاب نخ و طول پرز/ خاب بر روی خواص سایشی پارچه های رو مبلي شنیل تاثیر گذارند. Ozdemir و Ceven (2002) نیز تاثیر خواص نخ شنیل را بر روی خواص سایشی پارچه های رومبلی بررسی کردند. Ulku و همکارانش (2003) تاثیر خواص نخ شنیل آکریلیک، طول خاب/ پرز، نرخ تاب و ساختار بافت را بر روی مقاومت سایشی پارچه های رو مبلي ارزیابی کردند. در این تحقیق نخ های شنیل در سه ساختار متفاوت بافت و به عنوان نخ پود استفاده شد. آن ها به این نتیجه رسیدند که میزان تاب، طول پرز و ساختارهای بافت تاثیر معناداری را بر روی مقاومت سایشی پارچه های رومبلی دارد.


ادامه مطلب

مقالات مرتبط

تبلیغات

 • میدان انقلاب تهران
  تعداد بازدید : 5418
 • موسسه انتشارات صانعی
  تعداد بازدید : 4688
 • کتابخانه تخصصی زبان انگلیسی
  تعداد بازدید : 5016
 • گروه تجارت الکترونیک پارسا
  تعداد بازدید : 3300

تبلیغات کاربران